Osmanlıspor’un Tarihi

Osmanlıspor Futbol Kulübü’nün kuruluş tarihi 21 Mart 1978 ve kulübün kuruluştaki adı Ankara Belediyespor’dur. Osmanlıspor’da günümüze kadar çok fazla isim değişikliği olmuş en son Osmanlıspor adını 2014-2015 futbol sezonunun başlamasından önce almıştır. Osmanlıspor kuruluşundan 1994 yılına kadar 4 spor branşında spor dünyasında yer almaktaydı ve 1994 yılından sonra Osmanlıspor’a yeni branşlar da eklendi kulüpteki lisanslı sporcu sayısı 2 bin geçti.

1984 yılında Ankara Belediyespor olan kulübün adı Ankara Büyükşehir Belediyespor olarak değiştirilmişti. 1998 yılı kulübün tekrar isim değişikliği yaptığı bir yıl olmuş ve 1998’de Büyükşehir Belediye Ankaraspor adı kullanılmaya başlanmıştır. 2005 yılı ise Büyükşehir Belediye Ankaraspor’da branş ayrılığı yapılmış ve futbol kulüpten ayrılarak futbol branşı Ankaraspor adıyla spor dünyasında faaliyet göstermiştir.

Ankaraspor’dan Osmanlıspor’a

Ankaraspor olarak futbolda mücadele eden kulüp başarılı bir süreç geçirememiş ve ciddi mali borçlanma yaşamıştır. Mali olarak kötü zamanlardan sonra kulüp yeniden yapılanmaya girmiş ve yeni isim yeni yönetim ile 2014-2015 sezonunda futbol liginde mücadele etmeye başlamıştır. Ankaraspor’un yeni ismi Osmanlıspor Futbol Kulübü olmuş ve mavi-beyaz olan takım rengi mor-sarı olarak değiştirilmiştir. 2014-2015 sezonunda Süper Ligde başarılı bir sezon geçiren Osmanlıspor bu sezon da zor bir sezon geçirmekte ve mali borçları yüzünden transfer yasağı vardır.