Galatasaray Marsilya’nın İki Yıldızına Kancayı Attı

Önümüzdeki sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer almayı hedefleyen Galatasaray’da transfer çalışmaları dört koldan devam ediyor. Başkan Dursun Özbek ve başkanvekili Erden Timur, kadroyu UEFA Şampiyonlar Ligi’ne uygun hale getirmek adına kolları sıvadılar. Gündeme gelen son iki isim Alexis Sanchez ve Cengiz Ünder oldu.

Cengiz Ünder’in Takımdan Ayrılma İhtimali Bulunuyor

Takdir edersiniz ki, Cengiz Ünder, milli takımımızın en önemli ismi! 1997 doğumlu oyuncu, güncel tarih itibariyle, Fransa’nın Olimpik Marsilya kulübünün kadrosunda yer alıyor. Kendisi, bu sezon Ligue1’de 37 maçta görev aldı. Söz konusu maçların 28’ine ilk 11’de başlarken dokuz maçta oyuna sonradan giren isim oldu. Sahada 2 bin 495 dakika kaldı. Güzel performansını beş gol ve dört asist ile süsledi. Bunun yanı sıra, 2022 – 2023 sezonunda diğer kulvarlar ile beraber toplam 46 maçta görev aldı. 2 bin 924 dakika süre aldı. Beş gol atıp altı asist yaptı. Toplam 11 gole katkıda bulundu.

Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2025 tarihinde sona erecek. Kendisinin kulüpten ayrılmaya niyeti yok! Ancak, takımın yeni teknik direktörü Marcelino’nun vereceği karar önemli!

Galatasaray, Olimpik Marsilya’nın oyuncuyu satış listesine koyması halinde devreye girecek. Oyuncunun satın alma opsiyonu ile beraber kiralanması düşünülüyor. Daha önceki röportajlarında Türkiye’ye dönmek istemediğini söyleyen 26 yaşındaki oyuncu, Galatasaray’ın UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılması halinde bu fikrini değiştirebilir. Cengiz Ünder’in transferi, Galatasaray’ın elini rahatlatan bir gelişme olur. 8+3 kuralı yüzünden kaliteli yerli futbolcuya ihtiyaç duyan sarı kırmızılı kulüp, Cengiz Ünder sayesinde bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Galatasaray Alexis Sanchez ile İlgilenmeye Devam Ediyor

Başkanvekili Erden Timur, geçtiğimiz yaz Alexis Sanchez’i kadroya katmaya çalışmıştı. Oyuncuyu ikna etmesi adına onu Barcelona’dan tanıyan Arda Turan da devreye girmişti. Ancak, Alexis Sanchez, Galatasaray’ın teklifini reddetti. Şampiyonlar Ligi’nde yer almasından dolayı Olimpik Marsilya’yı tercih etti. Bu kulüp ile bir yıllık sözleşme imzaladı.

Alexis Sanchez, bu sezon Olimpik Marsilya forması ile toplam 44 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 3 bin 419 dakika kaldı. 18 gol atıp üç asist yaparak dikkatleri üzerine çekti. İlerleyen yaşına rağmen gibi Fransa Ligi’nde fark yarattı. Ligue1’in en çok gol atan oyuncularından birisi oldu.

Alexis Sanchez’in Olimpik Marsilya ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2023 tarihinde sona eriyor. Fransız kulübü, Şilili oyuncuya henüz yeni bir sözleşme teklifinde bulunmadı. Oyuncunun menajeri farklı kulüplerden gelen teklifleri değerlendiriyor. Ancak, Alexis Sanchez’e şu ana kadar Suudi Arabistan kulüpleri de dahil olmak üzere ciddi bir teklif yapan kulüp olmadı. Bu durum, Galatasaray için ciddi bir avantaj! Erden Timur, Okan Buruk onay verdiği takdirde bu transferi bitirebilir.