Ankaraspor’da Yeni Dönem Başladı

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta gösterdiği vasat performansla kendisini sevenleri ve taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Ankaraspor, sezon sonu teknik direktörü İlker Püren ile yollarını ayırmak zorunda kalmıştı. Genç teknik adamın ayrılığı da belirli ölçüde bir hayal kırıklığı yaratırken, yeni teknik adamın kim olacağına dair sorgulamalar da devam etmişti. Ankara temsilcisinin yöneticileri gerekli temasları kurduktan sonra en uygun aday olarak belirledikleri İbrahim Çelik ile anlaşmaya vardılar ve Ankaraspor’da İbrahim Çelik dönemi resmen başladı.

Yeni Soluk

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde iyi veya kötü bir performans sergilemesinden daha çok vasat ve isteksiz bir performans ortaya koyan Ankaraspor’un bu durumu Mavi Beyazlı taraftarlarını ve camiasını hayal kırıklığına uğratmıştı.

Başkent temsilcisi çok daha iyisini yapabileceğine inanılan bir sezonda bu vasat performans nedeniyle ligi de vasat bir noktada tamamladı. Bununla birlikte takımın sezon başındaki teknik direktörü Taner Taşkın gönderildikten sonra Ankara Keçiörengücü’nde yaptığı işlerle alkış toplarken, Taşkın yerine getirilen İlker Püren de sezon bitimiyle direkt olarak ayrılmak istedi.

Genç teknik adamın Sakaryaspor’a gitmesi sonrasında yeni teknik direktörün kim olacağı merakla bekleniyordu. Bu sezon nasıl bir stratejiyle sahaya çıkacağından neyi hedefleyeceğine kadar pek çok konuda belirsizliğe sürüklenen Ankara temsilcisi, yeni teknik direktörünü açıkladı.

Son olarak geçen sezon Afjet Afyonspor’un sportif direktörlüğünü yapan İbrahim Çelik gelecek sezon Ankaraspor’un teknik direktörü olacak. Geçmiş kariyerinde Denizli Belediyespor, Boluspor gibi takımlarda yine farklı görevler üstlenen Çelik, 2016/2017 sezonundan bu yana belirli aralıklarla Afjet Afyonspor’da çalışmıştı.

Genel olarak sportif direktör kimliğiyle bilinen 42 yaşındaki teknik adamın geçici teknik direktörlük yaptığı 7 maçlık dönem dışında ilk kez deyim yerindeyse dört başı mamur bir şekilde teknik direktör olacağı kulüp Ankaraspor olacak.

Riskli Tercih

Öte yandan İbrahim Çelik’in takımın başına getirilmiş olmasının pek tabii camiada farklı görüşleri de beraberinde getirdiğini ifade etmek gerekiyor.

Genç bir futbol adamı olan Çelik bahsi geçtiği gibi ilk kez bir kulüp tarafından direkt olarak teknik direktör göreviyle görevlendiriliyor ve bu bağlamda kendini ispatlamamış bir teknik adam olması onu da kuşkulu bir hale getiriyor.

Bununla birlikte bu durum aynı zamanda bu sezon Türk futbolunda yaşanmaya başlanan değişimin de bir tezahürü. Mavi Beyazlı kulüp basında veya futbol kamuoyunda daha fazla bilinen bir teknik adamı göreve getirmektense İbrahim Çelik’i göreve getirerek kendisini genç bir teknik adama emanet etmeyi tercih etti.

Tüm bunlar Ankaraspor adına hem risk hem de avantaj belirtiyor. Zira Çelik’in görevinde başarısız olması yöneticileri de bu tercihleri nedeniyle daha fazla eleştirebilme şansı tanımak anlamına gelecek. Ancak İbrahim Çelik iyi işler çıkartırsa yönetim de kulüp de rahatlayacak.