Ankaraspor’un Başarısızlık Nedenleri

Ankaraspor; birçok futbolseverin takip ettiği bir kulüptür. Geçmiş yıllarda Süper Lig’de de mücadele eden Osmanlıspor’un isim değişikliği yapmış versiyonudur. Gençlerbirliği ve Ankaragücü gibi bir Ankara ekibi olmakla beraber taraftar sayısı bir hayli fazladır.

Ankaraspor’un en büyük hedefi önce TFF 1.Lig’e, ardından da Süper Lig’e çıkmak! Bu sayede, Ankara’yı Süper Lig’de temsil etmek! Fakat, Ankara ekibi; 2021 – 2022 sezonundaki hedeflerinin hiçbirisine ulaşamadı. Gelin, Ankaraspor’un neden başarısız olduğuna yakından bakalım!

Ankaraspor Ligi Kaçıncı Sırada Bitirdi?

Ankaraspor; 2021 – 2022 sezonunda 2.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele etti. Hedefi şampiyon olmak ve doğrudan TFF 1.Lig’e yükselmek idi. Ankara ekibi; bu sezon 2.Lig Kırmızı Grup’ta toplam 38 maçta yalnızca 14 galibiyet alabildi. Bir üst ligde yer almak isteyen bir takım için yetersiz bir galibiyet sayısı idi. Bunun yanı sıra, 13 maçtan da beraberlik ile ayrıldı. 11 maçı kaybederek taraftarlarını ciddi bir hayal kırıklığına uğrattı. Sonuç olarak, 2021 – 2022 sezonu boyunca istikrarsız bir performans gösterdi.

Ankaraspor; bu sezon 38 maçta rakip filelere 53 gol gönderdi. Takımın hücum anlamında bir sıkıntı yaşadığını söylemek mümkün değil! Ligin en çok gol atan takımları arasında olmasa da birçok maçta birden çok gol atması söz konusu idi. Buna ek olarak, 38 maçta kalesinde 40 gol gördü. Savunmada da başarılı bir grafik çizdi.

Ankaraspor; 2021 – 2022 sezonunu artı 13 averaj ile tamamladı. 38 haftada 55 puan topladı. Ligi dokuzuncu sırada bitirdi. Takımın şampiyon olma hedefine bir hayli uzak kaldığını söylemek mümkün! Bazı maçların beraberlik yerine galibiyet ile sonlanması gerekiyordu. 2. Lig Kırmızı Grup’ta ligi ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada bitiren takımların TFF 1.Lig’e yükselebilmek adına play-off maçlarına çıktıklarını ifade etmeliyiz. Ankaraspor ile beşinci sıradaki Bayburt ÖL arasında 11 puan fark vardı.

Sonuç olarak, Ankaraspor; taraftarlarının beklentilerini karşılayamayarak kötü bir sezon geçirdi.

Takımda Sorumluluk Alan Futbolcu Sayısı Bir Hayli Azdı

Ankaraspor; sezon boyunca maddi sıkıntılar yaşadı. Takımın transfer yapmakta zorlandığını söylemek gerekir. Kısıtlı kadrosu ile mücadele eden Ankara ekibinde yalnızca birkaç oyuncunun iyi performans gösterdiği aşikar!

Ankaraspor’da 2021 – 2022 sezonunda öne çıkan futbolcuların başında Şahin Fıstıkçı geliyor. 28 yaşındaki sağ kanat oyuncusu; bu sezon 10 gol attı. Takımın en çok gol atan ismi olarak taraftarların beğenisini kazandı. Şahin Fıstıkçı dışında Sedat Cengiz’in de öne çıktığını söylemek gerekir. Deneyimli sağ kanat oyuncusu sezonu sekiz gol ile tamamladı. Merkez orta sahada forma giyen Erdal Öztürk; sekiz gol ve bir asist ile takımın hücum yükünü üstlenen bir diğer futbolcu oldu.

Ankaraspor’da bu üç futbolcu dışındaki diğer isimlerin yeterince iyi performans göstermediklerini söylemek mümkün!