Ankaraspor’dan Riskli Tercih

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen Ankaraspor adına gelecek sezonun daha iyi olabilmesi için çalışmalar sürüyor. Ankara temsilcisi genç teknik adam İlker Püren’in ayrılığından sonra bir süre yeni teknik direktörünü aradı ve nihayet geçtiğimiz günlerde yeni teknik direktör açıklandı. Futbolseverlerin Afjet Afyonspor’dan daha yakın tanıdığı İbrahim Çelik göreve getirilirken Mavi Beyazlı takımın bu tercihi riskli olarak algılandı.

Tecrübe Eksikliği

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde istediği sonuçları almak konusunda zorlanan Ankaraspor adına gelecek sezonun nasıl geçeceği şimdiden büyük bir merak konusu haline geldi.

Ankara temsilcisi Taner Taşkın ve İlker Püren gibi iki teknik adamla çalıştığı sezonda beklentilerin çok altında kaldı ve ligi de vasat bir sıralamayla bitirmekten kurtulamadı. Bununla birlikte takımın genel olarak hiçbir paydaşından istediği verimi alamadığını dile getirmek yanlış olmaz.

Zira sorun sadece teknik direktörlerde değildi. İki teknik adam da Ankara temsilcisinden ayrıldıktan sonra seviye olarak çok daha makbul kulüplere gittiler. Öte yandan yöneticiler de teknik direktör tercihlerinde zamansız davranmış olsalar bile getirilen isimlerin ikisi de kimsenin hayır diyebileceği isimler değillerdi.

Bu noktada oyuncuların da gerçekten kötü işler çıkardığını dile getirmekte fayda var. Uyumsuz, isteksiz bir görüntü sergileyen Ankaraspor oyuncularının gelecek sezon İbrahim Çelik yönetiminde nasıl bir performans ortaya koyacakları merak konusu zira Çelik’in şu ana kadar geçici olarak 7 maçlık deneyimi dışında dört başı mamur olarak ifade edilebilecek bir teknik direktörlük tecrübesi yok.

Soru İşaretleri Var

Kariyerinde farklı takımlarda farklı görevler almış olmakla birlikte Afjet Afyonspor ile müsemma bir isim olarak gösterilen İbrahim Çelik, gelecek sezon Ankaraspor’un başarısı adına mesai yapacak isim olarak seçildi.

Genç teknik adamın bu göreve layık görülmesindeki durum tam olarak neydi bilmek zor. Kuşkusuz Mavi Beyazlı yönetimin adaylarına bakarken göz önünde bulundurduğu pek çok kriter vardı ki İbrahim Çelik olabildiğince kısa bir süre içerisinde ikna edilerek göreve getirildi.

Bu noktada ilk olarak genç çalıştırıcının sportif direktörlük deneyimini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zira Ankaraspor’da kuvvetle muhtemel kadroda ciddi değişiklikler yapılacak ve bu bağlamda oyuncu gözü iyi olan bir ismin takımın başına getirilmesi normal.

Bununla birlikte Çelik tercihi gerçekten riskli ve bu bağlamda yöneticiler adına da bir kumar olarak algılanabilir. Şu anki durumda taraftarların genel çoğunluğunu memnun etmek zaten pek mümkün değil ama bu tercihin nasıl bir sonuç doğuracağı da yöneticilerin kaderini direkt olarak etkileyecek.

Tüm bunların dışında Çelik’in başarılı olabilmesi adına uzun vadeye ihtiyaç duyması da oldukça muhtemel. Genç teknik adam ilk kez bu kadar ciddi bir göreve geliyor ve bu noktada tecrübe kazanabilmesi adına sabırlı olunmalı.