Ankaraspor’un Genel Karnesi

Bu sezon TFF 2.Lig mücadelesinde ciddi bir başarısızlığa uğrayan Ankaraspor adına maç maç bakıldığı zamanda belki birkaç iyi şeyden bahsedilebilir ancak takımın sezon genelinde amiyane tabirle çuvalladığı kesin. Bu kötü performansın beslendiği pek çok dinamik var ancak takımın genel olarak masaya yatırılması ve bu sıkıntıların içeride neden kaynaklandığının anlaşılması gerekiyor.

Gollerin Sıkıntısı

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde kendisinden beklenenlerin çok altında kalan Ankaraspor, ligi de tıpkı sahada gösterdiği gibi vasat bir şekilde tamamladı ve bu durum hem camiada hem de taraftarlarda ciddi bir hayal kırıklığı yarattı.

Başkent temsilcisi ligde oynadığı 38 maçta 14 galibiyet, 13 beraberlik ve 11 mağlubiyet alarak 55 puan toplayabildi ve bu 55 puanla 9’uncu sıraya yerleşebildi. Öte yandan 8’inci sırada yer alan Afjet Afyonspor’un 62 puana sahip olduğu düşünüldüğünde takımın belirli bir seviyenin ne kadar altında kaldığını anlamak da daha kolay bir hâl alıyor.

Bununla birlikte teknik direktör İlker Püren ile de yollarını ayıran Ankaraspor’un gelecek sezon kimle yola devam edeceği merak ediliyor. Bu sezon oynadığı 38 maçta 55 gol atan Mavi Beyazlı takım buna rağmen bu golleri galibiyetlere çevirmeyi başaramamış gibi görünüyor.

Zira 5’inci sırada yer alan Bayburt İÖ 50 gol atmış olmasına rağmen bu sıralamalara çıkarken, onu 6’ıncı sıradan takip eden Vanspor FK’nın da 55 golü olmasına rağmen Ankaraspor’dan 11 puan daha fazla topladığı görülüyor.

Kötü Süreç Yönetimi

Bu süreçte saha dışında Ankaraspor Yönetiminin de başarısız olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Mavi Beyazlı yönetim karar almak konusunda da doğru karar almak konusunda da belirli problemler yaşadı ve bu durum da kulübü geriye götürdü.

Sezonun hemen başında Ankaraspor’dan gönderildikten sonra Ankara Keçiörengücü’ne geçen Taner Taşkın, Eflatun Beyazlı takımla birlikte iyi bir yükseliş yakaladı ve Ankara Keçiörengücü camiasında iyi bir uyum sağlandığı görüldü.

13 beraberlik alarak ligin en çok beraberlik alan takımı olan Ankaraspor adına bu kadar fazla beraberlik olması da kabul edilebilir değil. Mavi Beyazlı takım bu maçlarda 26 puanı sahalarda bıraktı ve bu nedenle sıralama açısından olabileceğinden daha geride kaldı.

Ankaraspor adına geride kalan sezonun çok da iyi geçmediği kesindi ve takım gerçekten iyi bir iş çıkaramadı. İlker Püren’in ayrılığından sonra takıma gelecek yeni isme göre bir kez daha yapılanmaya gidilecek ancak yönetimi bu anlamda da zor bir karar bekliyor olabilir.

Karar alma mekanizması konusunda bu kadar sorun yaşadıktan sonra Ankaraspor yönetimi adına yeni teknik direktörü kararı da gerçekten kolay olmayacak. Bu noktada camianın da beklentisinin azaldığını ve bu durumun da yönetim adına belirli bir sıkıntıyı ifade ettiğini unutmamak gerek. Bu kararlar alınırken ikna çok önemli bir detay.