Ankaraspor Formasını En Çok Giyenler

Başkent Ankara’nın TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden takımı Ankaraspor, sezonun son haftalarına girerken hedefsiz kalmış durumda.

Teknik direktör İlker Püren önderliğinde özellikle ligin son bölümünde aldığı sonuçlarla play off potasından bir hayli uzakta kalan mavi beyazlı ekip, önümüzdeki sene yine TFF 2. Lig seviyesinde mücadele edecek.

Camia büyüklüğü ve tarihsel başarılar bakımından kendinden daha mütevazi takımlarla oynayacak olan mavi beyazlı Ankara temsilcimiz, açıkçası yerini yadırgıyor.

Zira bu takım geçmiş yıllarda kendini Spor Toto Süper Lig seviyesinde kabul ettirmişti. Hatta bunun da üstüne Ankaraspor, o zamanki ismiyle Osmanlıspor olarak, Avrupa kupalarına bile katılmış ve efsane sezonlar geçirmişti.

Elbette bir kulübü büyük yapan şey, tarihinde barındırdığı bu çok özel başarılardı. Buna ek olarak bu özel başarılar ise çok özel oyuncuların varlığıyla mümkün olabiliyordu.

Kulüp tarihinde formda giymiş bu özel isimlerin bazıları, halen daha Ankaraspor dendiğinde ilk akla gelen oyuncular oldular. Biz de bu yazımızda Ankara takımımızın tarihine iz bırakan en önemli isimleri hatırlayacağız.

İşte mavi beyazlı takımımızın tarihinde en çok forma giymiş ve yüzler kulübüne dahil olmayı başarmış oyuncularımız…

Ankarasporlu Bir Süper Lig Efsanesi

Mavi beyazlı ekibimizin formasını en çok tertletmiş olan oyuncunun kim olduğu araştırıldığında ortaya çok tanıdık bir isim çıkıyor.

Futbol oynadığı süreçte ortaya koyduğu hırçın yapıyla ve bilhassa Fenerbahçe maçlarında Alex De Souza ile yaşadığı mücadelelerle Türk futbolunda apayrı bir yeri olan Hürriyet Gücer, Ankaraspor tarihinin en çok forma giyen ismi olarak futbolu bırakmıştı.

Kariyerinde 6 farklı kulübün formasını giyen ve Ankara’da 2 farklı kulüpte top koşturan Hürriyet Gücer, toplam 10 sezonunu mavi beyazlı formamızla geçirdi.

Bu 10 sezonda 169 kez sahaya çıkan Hürriyet Gücer, bu alanda kulüp tarihine geçti. Onu kulüp tarihine geçiren başka bir sayı ise 169 maçta gördüğü 61 sarı kart idi. Hürriyet Gücer bu kadar sarı kart görmesine karşın 1 kez dahi kırmızı kart görmeyerek tarihimizde ilginç bir istatistiğin de sahibi oldu.

Hürriyet’in ardından kulübümüzün bir başka efsanesi ise takımımız formasını Osmanlıspor zamanında giyen Numan Çürüksu. Numan Çürüksu, 159 kez giydiği formayı toplam 6 sezon sırtında taşıdı ve bu süreçte 7 gol 2 asistlik katkı vermeyi başardı.

Onun ardından gelen isim, halen aktif futbol yaşantısını Gençlerbirliği kulübünde sürdürmekte olan Muhammet Bayır oldu. 144 kez formamızı giyen oyuncu, 1 gol 4 asistlik katkı verdi.

Bu 3 ismin gerisinde kalan ise kariyerinin patlamasını Ankara’da yapan Özer Hurmacı olmuştu. Özer Hurmacı, 120 maçta attığı 10 gol 20 asist ile kendini Fenerbahçe seviyesine dahi çıkarmıştı.

Ankaraspor Formasını En Çok Giyen Yabancı

Yukarıda saydığımız 4 oyuncunun ardından Ankaraspor formasını en çok giyen yabancı olarak beşinci sırada Aminu Umar yer alıyor. Henüz 20 yaşındayken takımımıza gelip, burada yaklaşık 3 sezon geçiren Aminu Umar, halen daha kariyerini sürdürüyor.

Şu anda Spor Toto Süper Lig kulüplerinden Çaykur Rizespor’da oynayan 27 yaşındaki isim, Ankara formasıyla 119 maçta 27 gol 22 asist yapıp potansiyelini kanıtlamıştı.