Osmanlıspor Nereden Nereye

Osmanlıspor TFF 1. Lig 2018-2019 sezonunda başarılı bir sezon geçirmişti. Bu sezonda Süper Lige yükselme aşamasına gelen ama Gaziantepspor’a yenildiği için bu şansını kaçıran Osmanlıspor bu sezon ise 1. Ligden düşme aşamasına geldi. Geçen sene yaşadığı başarılı sezonun tam tersi bir sezon yaşayan Osmanlıspor’un bu kötü gidişatının birkaç sebebi bulunuyor.

2019-2020 futbol sezonuna başlarken sözleşmesi biten futbolcular ile sözleşmesin yenilemeyen Osmanlıspor finansal açıdan iyi olmadığı için de yüksek maliyeti olan futbolcularla da yollarını ayırdı. Bu tedbirlerin ardından genç bir kadro ile sezona başlayan Ankara ekibine gelen transfer yasağı ise istenilen kadronun oluşmamasına sebep oldu.

3 Puan Silme Cezası

Transfer yasağı ile Osmanlıspor’un ulusal lisans şartlarını yerine getirememesi sebebiyle aldığı 3 puan silme cezası da takımın kötü gidişatını hızlandırdı. Osmanlıspor’un bu aksilikler ile mücadele ederken oynadığı lig maçlarında yaşadığı puan kayıpları da takımın ligde alt sıralara gerilemesine sebep oldu.

Corona virüsü sebebiyle lig maçları ertelense de Osmanlıspor lige ara verilmeden önce ligde sondan 3. Sıra olan 16. Sırada bulunuyor. Ankara temsilcisinin üst sıralara çıkması ve düşme bölgesinden ayrılabilmesi de pek mümkün görünmüyor.