Eskişehirspor İle Trabzonspor Arasındaki Gekas Sürtüşmesi

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta sergilediği başarısız performans nedeniyle küme düşmekten kurtulamayan Eskişehirspor’da kulübün bu durumlara düşmesine neden olan en büyük etmenlerden birisi de transfer yasağı. Kırmızı Siyahlılar alacaklılarına borçlarını ödemek konusunda zorlanıyor ve bu bağlamda birçok kulüple muvafakat belgesi almak adına görüşmeler yapıyorlar. Bununla birlikte Trabzonspor ile uzun süredir bu konuyla alakalı olarak devam eden gerginlik Bordo Mavili ekibin Süper Lig şampiyonluğu kutlamalarındaki bazı konularla alakalı olarak bir kez daha gündeme geldi.

Kim Daha Duyarlı

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta tutunma mücadelesi veren Eskişehirspor, gençlerle çıktığı yolda başarılı olamadı ve küme düşmesi kesinleşen ilk takım olarak taraftarlarını üzdü.

Bununla birlikte kulübün bu günlere bu kadar hızlı geleceği tahmin edilebilir miydi bilinmez ancak bu kötü maddi kriz içerisinde sıkıntıların büyüyeceği net bir şekilde ortadaydı. Ancak Eskişehir temsilcisi adına hayal kırıklığı yaratan konulardan birisi Trabzonspor ile anlaşılamaması olmuştu.

Hatırlanacağı üzere Kırmızı Siyahlı ekip bu sezonun başında dev rakibinden transfer tahtasını kaldırabilmek adına muvafakat belgesi istemiş ve borçlarına sadık kalacağını ancak eğer bu belgeyi alamazsa bu sezon sıkıntı yaşayacağını ifade etmişti.

Trabzonspor bu talebi kabul etmeyince Es-Es kendi resmi sitesinden sert bir açıklama yapmış ve durumla alakalı görüşlerini belirtmişti.

Eskişehirspor’un Trabzonspor’dan özel olarak istediği muvafakat belgesinin dayandığı borç ise 2016 yazında yapılan Erkan Zengin transferine dayanıyor. 2016/2017 sezonunun başında Trabzonspor’dan Erkan Zengin’i 400 bin Euro karşılığında transfer eden Eskişehirspor’un borcunu ödeyememesiyle birlikte başlayan sürece iki kulüp arasında yaşanan 2010/2011 sezonu gerginliği de eklenmişti.

Bu konu Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşan Trabzonspor’un Yunan oyuncusu Anastasios Bakasetas’ın Yunanistan bayrağıyla kutlama yapması sonrası bir kez daha gündeme getirildi. Trabzonspor’un eski yöneticisi Nevzat Aydın görüntülerin hoşuna gittiğine dair ifadeler kullandığı bir tweet paylaşırken, Eskişehirspor Başkanı Mehmet Şimşek de bu tweete cevap verdi.

Nevzat Aydın, Bakasetas’ın ülkesinin bayrağıyla sahneye çıkmasıyla alakalı olarak futbolun ve hoşgörünün tam da bu olduğunu dile getiren bir ifade kullanırken, Mehmet Şimşek de iğneleyici bir dille Yunanistan doğumlu Theofanis Gekas’ın transfer tahtasının açılabilmesi adına karşılıksız olarak imza verdiğini belirtti.

Trabzonspor’un kendisini Anadolu takımı olarak nitelendirmesini eleştiren Şimşek’in bu tweeti kullanıcılardan bir hayli etkileşim aldı.

Etki Bırakan Golcü

Öte yandan bu restleşme bir yandan da Eskişehirspor’un başarılı golcüsü Theofanis Gekas’ı akıllara getirmedi değil.

Yunan golcü ilk olarak Samsunspor forması giymiş ve Kırmızı Beyazlı takımda yarattığı etkiyle Süper Lig taraftarlarında hayranlık uyandırmıştı. Sonrasında Akhisarspor ve Eskişehirspor gibi kulüplerin başarısı için de top koşturan başarılı golcünün adına besteler yapılmıştı.

Gekas futbolu bırakalı çok oldu ancak onun formasını giydiği Akhisarspor ve Eskişehirspor şimdi o dönemleri arıyor.