Eski Ankarasporlular Şimdi Nerede

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde derin bir hayal kırıklığı yaratan Ankaraspor, gerçekten vasat bir performans sergiledi ve kendisine tutkuyla bağlı olan taraftarlarını üzdü. Bununla birlikte Mavi Beyazlı takımın şu anki çırpınışı bir dönem Süper Lig’de rakiplerine kök söktürdüğü dönemleri de buruk bir şekilde hatırlattı. Ankara temsilcisinde 100’den fazla maça çıkan oyuncuların bazıları şimdi futbolu bırakmış olsa da bu listede dikkat çeken isimler yer alıyor.

Gözümde Canlanır Koskoca Mazi

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde istediği başarıya ulaşmak konusunda çok zorlanan Ankaraspor, ligin her iki devresinde de vasat performanslar sergiledi ve bu durum kulübün istenilen görüntüden uzak kalmasına neden oldu.

Bununla birlikte Ankaraspor her ne kadar ismi bir dönem değiştirilmiş olsa da hatırı sayılır bir kulüp ve bu bağlamda taraftarlarının iç çekip üzülebilecekleri bir tarihleri var. Nitekim şu sıralar Mavi Beyazlı taraftarlar adına çok daha üzücü dönemlerin yaşandığını dile getirmek yanlış olmaz.

Öte yandan Ankara temsilcisinin tarihine bakıldığı zaman 100’den fazla maça çıkan 6 futbolcunun bulunduğunu, Brezilyalı efsane Tita’nın da 99 maça çıkarak bu kulübe girmeyi kıl payı kaçırdığını ifade etmekte fayda var.

Ankaraspor tarihi boyunca en çok forma giyen oyuncu Hürriyet Güçer oldu. Sert futboluyla dikkat çeken ve bilhassa Fenerbahçe efsanesi Alex De Souza ile olan tatlı sert ilişkisi bilinen Güçer, Mavi Beyazlı formayı tam 169 kere terletti. Bu müsabakalarda 4 gol ve 4 asist üreten başarılı orta saha her zaman güzel hatırlanacak.

Güçer’i takip eden Numan Çürüksu da çıktığı 159 müsabakayla Ankaraspor tarihinin en çok forma giyen ikinci ismiydi. Son olarak bu sezonun başında Kocaelispor’dan ayrılan Çüruksu sonrasında bir kulüp bulamadı ve sezonu boş geçirdi. Başarılı savunmacı adına futbol kariyerinin son demlerini yaşadığı bu dönemde başarı dilemekten başka bir çare yok.

Ankaraspor formasını en çok terleten 3’üncü oyuncuysa Muhammed Bayır oldu. Şimdilerde bir diğer Ankara temsilcisi Gençlerbirliği’nde top koşturan Bayır, 144 maça çıktığı Mavi Beyazlı formayla 1 gol ve 4 asist üretmeyi başarmıştı.

Genç Yaşta Büyük Etki

Öte yandan bu listede futbolu bırakmayan oyunculardan biri olan Aminu Umar, bilakis daha hâlâ uzun seneler futbol oynayabilecek düzeyde. 27 yaşındaki oyuncu şu sıralar küme düşmüş olmanın üzüntüsünü yaşayan Rizespor’da forma giyiyor.

27 yaşındaki futbolcuyu Ankaraspor adına özel kılansa o dönem çok daha genç olmasına rağmen sorumluluk almaktan kaçınmamasıydı. 118 kez bu formayı terleten başarılı kanat oyuncusu bu müsabakalarda 27 gol ve 21 asist üretmeyi başarmıştı.

Bu bağlamda listenin en dikkat çekici isimlerinden biri olan Aminu Umar yine Süper Lig’de kendine yer bulacaktır ancak Ankaraspor adına bu ihtimal hiç yakın gözükmüyor.