Ankaraspor Ankara’da Da Sınırda

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen Ankaraspor, bununla birlikte genel anlamda gerçekten çok iyi bir iş çıkarabileceğine dair bir mesaj veremedi. Mavi Beyazlı camiada şu sıralar gelecek sezonun planlaması yapılırken, TFF 1.Lig’deki Ankara takımları da düşünüldüğünde bu sezonun en kötü performansını İlker Püren’in takımı gösterdi denilebilir.

Kötü Mesaj

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde beklentilerin çok altında kalan bir performans sergileyen Ankaraspor, bu durumun bedelini de sezon ortasında hedefsiz kalarak ödedi ve camiasını büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Bununla birlikte Mavi Beyazlı camia adına işin kötü tarafı gelecek sezonlar adına da iyi bir mesaj verilememesi oldu. Bir diğer deyişle Ankaragücü zaten Süper Lig’e yükselerek Ankara takımları arasında en başarılı performansı gösteren takımdı.

Sezonun hemen başında Ankaraspor’dan gönderildikten sonra Ankara Keçiörengücü’ne geçen Taner Taşkın, Eflatun Beyazlı takımla birlikte iyi bir yükseliş yakaladı ve Ankara Keçiörengücü camiasında iyi bir uyum sağlandığı görüldü.

Öte yandan TFF 1.Lig’de mücadele eden diğer Başkent temsilcisi Gençlerbirliği sezon genelinde Ankaraspor’dan daha kötü bir performans sergilemiş olmasına rağmen Mavi Beyazlı hemşerisine göre geleceğe dair çok daha umutlu.

Zira Kırmızı Siyahlı takım gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak ve camia bu yıla dair yapılacak hazırlıkların bir kez daha Süper Lig’de dönülmesi adına yapılacağını biliyor. Aynı zamanda bahsi geçen 3 takımın da teknik direktörleri konusunda gelecek sezonda da bir değişiklik olması beklenmiyor.

Tüm bunlardan sonra Ankaraspor tarafına bakıldığındaysa iç karartıcı bir tablo görülüyor. Maddi sıkıntılar bir yana dursun takımın kadrosunun geliştirilmesi gereken pek çok taraf var ve şu an herhangi bir teknik direktörü de yok.

İlker Püren Sakaryaspor ile anlaşmadan çok kısa bir süre önce Mavi Beyazlı takımdan ayrıldı. Taner Taşkın buradan ayrılıp gittikten sonra kariyerinin en iyi dönemlerinden birini geçirdi. Bu bağlamda Mavi Beyazlı yöneticilerin de neleri doğru neleri yanlış yaptıklarına dair kendilerini sorgulamaları daha faydalı olacak gibi görünüyor.

Boşa Geçen Yıllar

Bu değerlendirmenin içerisinde bir Ankara takımının daha yer alması belki Ankaraspor’un durumunu daha da hafifletebilirdi ancak Mavi Beyazlı kulüp bahsi geçen hemşerileriyle birlikte Süper Lig’de mücadele edebilmiş bir kulüp.

Ankara’nın adını taşıyan kulübü de olan Ankaraspor için beklentilerin yüksek olması oldukça normal. Nitekim kulübün bir dönem Osmanlıspor olarak anılırken de birçok başarısı vardı ve bu süreçlerden sonra dışarıdan müdahalelere rağmen yaşanan başarısızlık gerçekten can sıkıcı.

Yılların boşa geçmemesi adına ortaya bir vizyon koyulması gerektiği kesin. Bu durum İlker Püren yönetiminde olur muydu olmaz mıydı veya genç teknik adam neden Ankaraspor’dan ayrılarak Sakaryaspor’a gitmeyi tercih etti bunları da camianın sorgulaması şart.