Ankaraspor’un Rakipleri Transferde Çok İlerledi

Profesyonel liglerde toplamda 22 sezon boyunca boy göstermiş olan Ankaraspor, 2014/2020 sezonları arasında Osmanlıspor ismini kullanmıştı. Tarihinin 9 sezonunu Süper Lig’de ve 11 tanesini PTT 1’inci Lig’de geçiren Ankara temsilcisi, 1 defa PTT 3’üncü Lig’de mücadele etmişti.

2020/2021 sezonunda PTT 1’inci Lig’de mavi beyazlılar toplamda 6 farklı teknik direktör ile şansını denemişti. Ankara temsilcisinin ne kadar talihsiz bir sezon geçirmiş olduğunu sadece bu istatistik ile de anlayabiliriz. Ancak üstüne bir de toplamda 26 puan ile 17’inci olarak ligi bitiren Ankaraspor, küme düşerek talihsizliğini belgelendirmiş olmuştu. 2021/2022 sezonunda ise nispeten daha iyi bir sezon geçiren Ankaraspor, toplamda 55 puan toplamayı başarmış ve Play-Off’lara kalamasa da 9’uncu olarak sezonu kapatmıştı. Ancak geçen sezondan takımda kalan şey ise mali bataklık oldu.

Mali problemlerden kaynaklı olarak transfer yasağı bulunan takım bu sezonu küme düşmeden atlatabilirse rahata erecektir. Bunu başaracak isim olarak da 27 Mayıs’ta takımın başına İbrahim Çelik’i getiren Ankaraspor, her ne kadar kamp çalışmalarını verimli yürütse de transfer yasağı sebebiyle zorluk çekiyor.

Ankaraspor ile beraber PTT 2’nci Lig Beyaz Grup ekiplerinden Menemenspor, Bayburt Özel İdare ve Bursaspor da transfer yasağı ile mücadele ediyor. Ancak diğer rakipleri acımasızca transfer yapmaya devam ediyor. Özellikle de Batman Belediyespor ve Şanlıurfaspor transfer konusunda sınır tanımıyor.

En Fazla Transfer Yapan Takımlar

PTT 2’nci Lig Beyaz Grubun 2022/2023 sezonu kapsamında en fazla transfere imza atan futbol kulübü, Doğu ekibi Batman Belediyespor oldu. Gelecek sezona hazırlık kapsamında yaz döneminde toplamda 16 adet transfere imza atan Batman Belediyespor’un başlıca transferleri Kütahya Belediyespor’dan Anıl Gir, Bucaspor’dan Osman Işıklı, Aksaray Belediyespor’dan Serkan Yıldız, Adana Demirspor’un U19 takımından Aziz Çakar, Bursa Yıldırımspor’dan Mehmet Küçükdurmuş ve Diyarbakırspor’dan Şahin Şafakoğlu olarak söylenebilir.

Transfer sayısı bakımından yukarılarda olan bir diğer takım ise Güney Doğu temsilcisi Şanlıurfaspor oldu. Şanlıurfaspor 2022/2023 sezonuna hazırlık kapsamında toplamda 14 adet transfere imza atmayı başardı. Bu transferlerin başlıca olanları Ankaraspor’dan Şahin Fıstıkçı, Balıkesirspor’dan Cumali Bişi, Adana Demirspor’dan Erkan Develi, Kocaelispor’dan Semih Karadeniz, Boluspor’dan Kemal Rüzgar ve Nazilli Belediyespor’dan Mert Çapar oldu.

Transfer Yasağı Olan 4 Takım Var

Öte yandan PTT 2’nci Lig Beyaz Grup ekiplerinden 4 tanesi ise hiçbir transfere imza atmayı başaramadı. Bunun sebebi tabii ki dördü için de transfer yasağına maruz kalmaları oldu. Transfer yasağı bulunan 4 takım Bursaspor, Menemenspor, Bayburt Özel İdare ve son olarak Ankaraspor oldu.

Ankara temsilcisinin transfer yasağı olmadığı dönemlerinden kalan çok az sayıda futbolcusu kaldı. Altyapısından takımına bol bol takviye yapıp eksikliğini tamamlamak isteyen Ankaraspor’un kadro genişliği 32 olarak gösteriliyor. Takımın yaş ortalaması ise altyapıdan katılan genç isimleri de hesaba katınca 23.3 olarak görünüyor. Transfer yasağının ne zaman kalkacağı bilinmese de kulüp yönetimi bunun için çaba gösteriyor.