Ankaraspor’da Goller Yaramadı

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde vasatı aşmayı başaramayan Ankaraspor adına işler hiç iyi gitmedi ve takım sıralama olarak da tatmin etmeyen bir sıralamada sezonu tamamladı. İlk 8 haftada Taner Taşkın ile geriye kalan haftalarda ise İlker Püren ile çalışan Başkent ekibi, sezon boyunca gol sayısı konusunda birçok rakibini geride bırakmış olsa da takımın attığı gollerin galibiyetleri getirmediği ve yeterli etkiyi yaratamadığını belirtmek yanlış olmaz.

Telafi Golleri

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde kendisinden beklenenlerin çok altında kalan Ankaraspor, ligi de tıpkı sahada gösterdiği gibi vasat bir şekilde tamamladı ve bu durum hem camiada hem de taraftarlarda ciddi bir hayal kırıklığı yarattı.

Başkent temsilcisi ligde oynadığı 38 maçta 14 galibiyet, 13 beraberlik ve 11 mağlubiyet alarak 55 puan toplayabildi ve bu 55 puanla 9’uncu sıraya yerleşebildi. Öte yandan 8’inci sırada yer alan Afjet Afyonspor’un 62 puana sahip olduğu düşünüldüğünde takımın belirli bir seviyenin ne kadar altında kaldığını anlamak da daha kolay bir hâl alıyor.

Bununla birlikte teknik direktör İlker Püren ile de yollarını ayıran Ankaraspor’un gelecek sezon kimle yola devam edeceği merak ediliyor. Bu sezon oynadığı 38 maçta 55 gol atan Mavi Beyazlı takım buna rağmen bu golleri galibiyetlere çevirmeyi başaramamış gibi görünüyor.

Zira 5’inci sırada yer alan Bayburt İÖ 50 gol atmış olmasına rağmen bu sıralamalara çıkarken, onu 6’ıncı sıradan takip eden Vanspor FK’nın da 55 golü olmasına rağmen Ankaraspor’dan 11 puan daha fazla topladığı görülüyor.

Beraberliklerin Kralı

Ankaraspor’un attığı bunca golün ne işe yaradığına dair bir sorgulama yapıldığındaysa takımın ligi en çok beraberlikle tamamlayan takım olduğu görülüyor. Bu bağlamda aslında atılan gollerin ya geriye düşülen maçlarda 1 puanı kapabilmek adına atıldığını ya da geriye düşülen maçlardan en iyi ihtimalle beraberliklerle ayrılmayı sağladığını ifade etmek yanlış olmaz.

13 beraberlik alarak ligin en çok beraberlik alan takımı olan Ankaraspor adına bu kadar fazla beraberlik olması da kabul edilebilir değil. Mavi Beyazlı takım bu maçlarda 26 puanı sahalarda bıraktı ve bu nedenle sıralama açısından olabileceğinden daha geride kaldı.

Ankaraspor adına geride kalan sezonun çok da iyi geçmediği kesindi ve takım gerçekten iyi bir iş çıkaramadı. İlker Püren’in ayrılığından sonra takıma gelecek yeni isme göre bir kez daha yapılanmaya gidilecek ancak yönetimi bu anlamda da zor bir karar bekliyor olabilir.

Ankara temsilcilerinden biri Süper Lig’e yükselirken geriye kalan 2’si TFF 1.Lig’de mücadele etmeye devam ediyorlar. Bu bağlamda Ankaraspor da kendisini bir üst ligde taraftarlarına göstermeyi hedefliyorsa 2022/2023 sezonunda çok daha farklı ve kuvvetli bir oyun tarzını geliştirmek zorunda olacak.