Ankaraspor’un Hocası Sakaryaspor’a Gitti

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta sergilediği performansla hayal kırıklığı yaratan Ankaraspor’da sezonun büyük bir kısmında teknik direktörlük yapan İlker Püren’in yeni durağı belli oldu. Genç teknik adam yine aynı ligin şampiyonu olan ve TFF 1.Lig’e yükselen Sakaryaspor ile resmi anlaşmaya vardı. Bu durum Sakarya temsilcisinden resmi olarak da duyuruldu.

Yeni Durak

Bu sezon Ankaraspor adına iyi geçmedi ve Mavi Beyazlı takım TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta vasat bir performans sergiledi.

Bununla birlikte takımın sezonun büyük kısmında teknik direktörlüğünü yapan genç hocası İlker Püren, yönetimin tüm ısrarlarına rağmen kulüpte kalmamayı tercih etmiş ve görevinden ayrılmıştı. Bu haberden sadece birkaç gün sonra bu sefer adı Sakaryaspor ile anılan 39 yaşındaki teknik adam artık Sakaryaspor’un hocası olarak görev yapacak.

Yeşil Siyahlı takım bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta fırtına gibi esti ve açık ara farkla liderlik koltuğunda oturdu. Sezonu da bu grubun şampiyonu olarak tamamlayan Sakaryaspor, son olarak Tuncay Şanlı yönetiminde sahaya çıkan bir takımdı.

Şanlı ile yollarını ayırdıktan kısa bir süre sonra İlker Püren ile el sıkıştığını açıklayan köklü kulüp, gelecek sezon TFF 1.Lig’de genç teknik adamıyla birlikte başarılı olmayı hedefleyecek. Bununla birlikte Sakarya temsilcisinin de genç teknik adamlardan yana tercih yapıyor olması Türk futbolundaki zihniyet değişiminin göstergelerinden biri olarak sayılabilir.

Tüm bunlarla birlikte Ankaraspor’un genel başarısızlığında sorumlu olan isimlerden biri İlker Püren’di ve genç teknik adam tüm bunlara rağmen ligin şampiyonu tarafından tercih edildi. Bu durum da aslında 39 yaşındaki teknik adamın ne kadar potansiyelli olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Ankaraspor gelecek sezon yine TFF 2.Lig’de mücadele edecek ancak bu sezon beraber yol gittiği hocası bir üst ligde performans sergileyecek.

İşler Karışacak

Öte yandan Ankaraspor ile alakalı olarak bu tercihte arka planda kalmış olması gerçekten çok sıkıntılı bir durumu da gösteriyor.

Bir dönem Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden bir takım şu sıralar her ne kadar çok potansiyelli olsa da daha kariyerinin başında olmasına rağmen bir teknik direktör tarafından tercih edilmiyor. Pek tabii Püren’in bu noktadaki tercihi kulüplerden daha çok kulüplerin güncel durumuyla alakalı ve herkes TFF 1.Lig’de takım çalıştırmayı tercih ettiği için Püren’e hak verecektir.

Ancak işin Ankaraspor boyutunda böyle bir sıkıntının deyim yerindeyse deve dişi gibi orada durduğunu belirtmek gerekiyor. Cazibe merkezi olmayı başaramayan Ankara temsilcisinin gelecek sezonlara dair nasıl bir vizyon ortaya koyacağını görmek lazım.

Zira camianın diğer Ankara temsilcilerine göre daha az umut veren bir tarafı var. Bu bağlamda yeni gelecek teknik direktör gelecek sezonlara dair nasıl bir politika izleyeceğine yönelik bir mesaj da verecek. Bu noktada yapılacak teknik direktör tercihinin kim olacağı da mühim.