Ankaraspor Altyapısından Yetişenler Yükseliyor

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde beklentilerin altında kalarak taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Ankaraspor, gelecek sezonun hazırlıkları konusunda hangi noktada bilinmiyor. Mavi Beyazlı takımın adı basında herhangi bir oyuncuyla dahi geçmezken diğer takımların üst üste transfer haberlerini açıklaması taraftarlarını tedirgin ediyor. Bununla birlikte Ankara’nın en değerli altyapılarından birine sahip olan Başkent temsilcisinin altyapısında yetişen oyuncular ve yolu buradan geçenler şu sıra Süper Lig’de peş peşe transferler yapıyorlar.

Kendine Faydası Yok

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan bir performans ortaya koyan Ankaraspor adına gelecek sezonun çalışmaları ne zaman başlayacak şu sıralar tüm camia bu durumu merak ediyor.

Mavi Beyazlı takımın rakipleri birer ikişer transfer açıklamaları yapmaya veya hiç değilse kadrolarında düşünmedikleri oyuncularla yollarını ayırmaya başladılar. Ancak Başkent temsilcisinde hiçbir hareketlilik yok ve bu durum da transfer döneminin de yaklaşmasının etkisiyle taraftarları tedirgin ediyor.

Öte yandan Ankaraspor her ne kadar süreç içerisinde isim değiştirse de çok sallantılı dönemler geçirse de Ankara’nın en önde gelen ekiplerinden biriydi ve Başkent temsilcisini bu kadar değerli kılan etmenlerden birisi verimli altyapısıydı.

Uzun süreler boyunca Türk futboluna emek vermiş pek çok ismi yetiştiren Ankaraspor’un altyapısının hâlâ işler nitelikte olduğunu gösteren en net görüntüyse Konyaspor’un yaptığı transferler oldu. Süper Lig’in başarılı ekibi daha sezon yeni tamamlanmış olmasına rağmen peş peşe transferler açıkladı. Bu transferlerden Ahmet Oğuz ve Cebrayil Karayel’i aynı noktaya getiren etmenlerden birisi de iki oyuncunun da Ankaraspor altyapısından yetişmesi oldu.

Her iki oyuncu da Mavi Beyazlı takımın altyapısında yetiştikten sonra farklı takımlarda ter döktüler ve bu performansları sayesinde Konyaspor gibi bir kulübün kapısını kendileri için açabildiler. Bu bağlamda oyunculara bu eğitimi ve disiplini veren Ankaraspor, oyuncularından hiç faydalanamadı.

Bir diğer deyişle Ankaraspor son dönemlerde yine Türk futboluna fayda sağladı ancak kendisine faydası olmadı.

Yolu Geçen Aynı

Öte yandan Ankaraspor’da sadece altyapıdan yetişen isimler değil bir şekilde buradan yolu geçen isimler de şu sıralar transferde ismi anılan oyuncular olmaya devam ediyorlar. Bu oyunculara en net örnekse Göztepe’nin küme düşmesinden sonra hangi Süper Lig takımına transfer olacağı merak edilen Atakan Çankaya.

Altay altyapısından yetişip vitrine çıkan 23 yaşındaki futbolcu, 2018-2019 sezonunda Ankaraspor’a transfer oldu. Başkent temsilcisi ile 2019-2020 sezonunda küme düşen Atakan, hemen ardından Süper Lig’e terfi ederek Ankaragücü’ne transfer oldu. Atakan, 2020-2021 sezonunda bu kez Ankaragücü ile küme düşme üzüntüsü yaşadı ancak yine Süper Lig’e transfer oldu.

Futbol kamuoyunda kendisi kalan takımı düşen oyuncu olarak nitelendirilmeye başlayan Atakan Çankaya da bir dönem Ankaraspor’da zaman geçiren oyunculardan biri ve bu durum oldukça enteresan.