Ankaraspor ve Dramatik Düşüşü

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen Ankaraspor yakın zamanda kepenk açacak ancak takımla alakalı basında yer alan tek bir gelişme dahi yok. Mavi Beyazlı ekip teknik direktör koltuğuna İbrahim Çelik’i getirdikten sonra başka hiçbir adım atmadı ve bu durum taraftarlardan tepki topladı. Bununla birlikte basında yer alan haberlere genel olarak bakıldığında Ankara temsilcisi ve diğer başarılı kulüplerin son senelerde yaşadıkları dramatik düşüşlere dikkat çekildiği görülüyor.

Nereden Nereye

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde istenilenin çok altında bir performans sergileyen Ankaraspor adına sezon iyi tamamlanmadı ve Mavi Beyazlı ekip birçok konuda eleştirilerin odağına yerleşmekten kurtulamadı.

Bununla birlikte Teknik Direktör koltuğunda oturan İlker Püren ile yollar ayrılmak zorunda kaldı ve Püren yerine daha önce geçici bir süre dışında hiçbir zaman teknik direktörlük yapmamış İbrahim Çelik getirildi.

İbrahim Çelik tercihi camiada hâlâ daha tartışılmaya devam ediliyor ancak bu noktada daha da önemlisi Ankara temsilcisinin yönetiliş tarzı. Mavi Beyazlı takım Ankara’nın en başarılı kulüplerinden biri olmaya adayken bir anda çöküşe doğru geçti ve ne yazık ki bu durumda siyasetin de direkt etkisi vardı.

Tüm bunlarla birlikte Ankaraspor’un toparlandığı dönemde de kendisinden beklenenleri tam olarak yerine getiremediği kesin. Bir dönem Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden takımlardan biriyken şimdilerde TFF 1.Lig’e yükselmesi dahi uzak ihtimal olarak gözüken Ankaraspor’dan çok daha dramatik düşüşler yaşayan ekipler de yok değil.

Eskişehirspor ve Akhisarspor

Örneğin Akhisarspor tam olarak dramatik düşüşün kelime anlamı olarak gösterilebilir. Manisa temsilcisi çok değil 4 sene öncesine kadar Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden, müzesine de 1 Türkiye Kupası ile 1 Süper Kupa götürmüş bir takımdı ve Türk futboluna tam anlamıyla damga vurmuştu.

Ancak bu başarının sürdürülememesi Akhisarspor adına tam anlamıyla bir yıkımı da beraberinde getirdi ve takım önce mali krizler sonra da sıkıntıların üst üste gelmesi nedeniyle TFF 3.Lig’e kadar düştü.

Bu esnada kulübün başına dolandırıcı nitelikte yöneticiler geçti ve kulübe son olarak kayyum atandı. Bu kadar dramatik bir düşüş Türk futbolunda eşine benzerine az rastlanır nitelikteydi.

Öte yandan yine Akhisarspor ile aynı ligde yer alan ve hem Akhisar temsilcisinden hem de Ankaraspor’dan daha çok etki yaratan bir takım olan Eskişehirspor da hiç iyi bir durumda değil. Süper Lig’de fırtınalar estirdiği dönemi şimdilerde mumla arayan Kırmızı Siyahlı takım şehrinin bir avuç taraftarıyla varoluş mücadelesi veriyor ancak bu mücadeleden başarılı çıkabilecek mi kimse bilmiyor.

Tüm bunlarla birlikte Eskişehir temsilcisinin Akhisarspor’dan daha iyi ancak bulunduğu konum dolayısıyla da Ankaraspor’dan daha kötü bir durumda olduğunu ancak bahsi geçen 3 takımın da geçmişe göre hiç iyi olmadığını ifade etmek yanlış olmaz.