Ankaraspor’da Hocaların Formları

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta gösterdiği performansla taraftarlarını uğrattığı kadar kendisi de hayal kırıklığına uğrayan Ankaraspor, bu nedenle çok sık teknik direktör değişikliğine gitti. Sezon içerisindeki 3’üncü teknik direktörü İlker Püren’i de sezon sonunda Sakaryaspor’a kaptıran Ankara temsilcisinde gelecek sezona başlanırken İbrahim Çelik görevde olacak.

Değişikliğin Getirdikleri

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta vasatı aşmak konusunda oldukça sıkıntılı dönemler geçiren Ankaraspor adına teknik direktör değişikliği sezonu oldu. Başkent temsilcisi bir dönem fırtınalar estirdiği Süper Lig’e geri dönebilme mücadelesinde istediği performansları ve verimi bir türlü alamadığı için çareyi genel olarak teknik direktör değiştirmekte buldu. Bu durum ister istemez geçiş süreçlerinde takımı etkilese de en azından şu anlık aranan teknik adam bulunmuş gibi görünüyor.

Sezona Ankara ekiplerinin yakından tanıdığı bir teknik direktör olan Taner Taşkın ile başlayan Ankaraspor, tecrübeli teknik adamla sadece 8 hafta sahaya çıktı. Bu 8 maçta 4 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet alan Mavi Beyazlı takımda ayrılığı getiren maç Turgutluspor karşısında oynanan ve 4-3 mağlup olunan maç oldu.

Taner Taşkın’dan alınan görev Özcan Kızıltan’a devredildi ancak Kızıltan dönemi de Ankaraspor adına pek başarılı geçmedi. Tecrübeli teknik adamla sahaya çıkılan 13 maçta Ankaraspor 6 galibiyet 4 beraberlik ve 3 mağlubiyet aldı. 1.69 puan ortalaması tutturan 62 yaşındaki teknik adamla çok kısa çalışan Ankaraspor, son olarak İlker Püren’i takımın başına getirdi.

Genç Teknik Adam

Diğer iki selefine göre çok daha genç bir teknik direktör olan İlker Püren, 38 yaşında bir futbol adamı olarak Ankaraspor’un başına geçmişti. Ankaraspor’un mu hedefleri değişti yoksa İlker Püren’e duyulan güvenin başka bir sebebi mi var bilinmez ancak genç teknik adamdan istenen performans alınamamış olmasına rağmen takım çok daha huzurlu bir görüntü sergilemişti.

2007/2008 sezonundan bu yana futbolun içerisinde yer alan ve birçok farklı teknik adamla çalışmış olmasına rağmen genel anlamda Osman Özköylü’nün yardımcılığını yapan İlker Püren, tam bir Ankara teknik direktörü denebilir. Manisa FK başında hiç maça çıkmadan ayrıldığı teknik direktörlük görevi bir kenara bırakılacak olursa, ilk önce Ankaragücü’nde yardımcı koçluk yapan 38 yaşındaki teknik adam, sonrasında Ankara Keçiörengücü’nde uzun soluklu sayılabilecek bir tecrübeye imza attı.

Öte yandan Taner Taşkın Ankaraspor’da da kötü bir performans sergilememişti. Mavi Beyazlı ekibin teknik direktörü olarak sahaya çıktığı 8 maçta topladığı 14 puanla iyi bir başlangıç yapan Taşkın görevine devam etmiş olsa belki Ankaraspor adına çok daha iyi olabilirdi. Ankara Keçiörengücü’nde göreve geldikten sonra Eflatun Beyazlı ekibi iyiden iyiye toparlayan 49 yaşındaki teknik adam, Keçiören temsilcisinde görev yaptığı 27 TFF 1.Lig maçında 12 galibiyet, 8 beraberlik ve 7 mağlubiyet gördü.

Topladığı 44 puanla birlikte oldukça dikkat çeken bir iş çıkartan Taşkın, aynı zamanda ligin ikinci döneminde en çok puan toplayan teknik adamlardan biri olarak da iyi bir başarı yakaladı. Küme düşmesi muhtemel takımlar arasında gösterilen Ankara Keçiörengücü’nü orta sıralara kadar taşıyan Taşkın, Eflatun Beyazlı camiada da kendisini sevdirmeyi başardı. Ankara temsilcileri arasında yapılan bu teknik direktör değişiminden Ankaraspor’un kârlı çıkmadığı net bir şekilde ortada. Pek tabii bugün artık her şey sonlandıktan sonra bu durumla alakalı olarak eleştiri yapmak çok daha kolay ancak Ankaraspor’un başarısızlığı sezonun ortasında da belliydi.