Ankaraspor’a Şubat Da Yaramadı

Ankara’nın TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden temsilcisi Ankaraspor, bu sezon bir türlü tatmin edici bir performansı sahaya yansıtmayı başaramadı. Mavi Beyazlı takım, uzun bir süreden bu yana devam eden düşüşünü Şubat ayında oynadığı maçlarda durdurmayı da başaramayınca ortaya çıkan tablo Ankaralı taraftarları üzmek için yetti de arttı bile.

Kötü Performans

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaraspor, 2021/2022 sezonunu hemen kapatıp geride bırakmak adına bir teklif alsa hiç düşünmeden bu teklifi kabul edecektir.

Zira takımın sezon başından bu yana performansı bir türlü rayına oturmadı ve üst üste yaşanan puan kayıplarıyla birlikte Ankaralı taraftarlar kahroldu. Galibiyete ulaşmak konusunda çok fazla zorluk yaşayan Ankaraspor, ligdeki birçok takıma diş geçirmek konusunda sıkıntılar yaşadı.

Sezon genelinde 27 maça çıkan Ankaraspor, bu maçlarda 9 galibiyet, 10 beraberlik ve 8 mağlubiyet alabildi. Şubat ayında 5 maça çıkan Başkent temsilcisinin kış mevsiminin son ayında gösterdiği performans sezon genelinde gösterdiğine de oldukça benzerdi.

Aya Diyarbekir Spor karşısında alınan 1-0’lık mağlubiyetle kötü bir başlangıç yaparak başlayan Ankaraspor, 12 Şubat 2022 tarihinde ay içerisindeki ilk ve tek galibiyetini aldı. Ligin kümede kalma mücadelesi veren ekiplerinden Ergene Velimeşe’yi kendi sahasında konuk ettiği maçta sahadan 4-1 galip ayrılmayı başaran Ankaraspor, bu galibiyetten sonra 3 puana hasret kaldı.

19 Şubat 2022 tarihinde ligin zirvesinde oturan Sakaryaspor ile karşı karşıya gelen Ankaraspor 1-0 mağlup oldu. Sakarya temsilcisi karşısında alınan mağlubiyet oldukça kabul edilebilir bir mağlubiyetti zira iki takım arasında gözle görülür biçimde bir kalite farkı vardı.

Kötü Kayıplar

Sakaryaspor karşısındaki mağlubiyet taraftarlar tarafından ne kadar mazur görülebilirse, Turgutluspor ve Serik Belediye karşısında oynanan maçlardan alınan 1’er puanlar da o kadar mazur görülemezdi.

Ligin alt sıralarında yer alan ve Ankaraspor’dan iyi de olmayan takımlar karşısında alınan 2 puandan daha çok kaybedilen 4 puan göze çarptı. Zira kimse Başkent temsilcisinden Sakaryaspor’u mağlup etmesini beklemiyor ancak Turgutluspor veya Serik Belediye gibi rakipler karşısında oynanan maçlardan en azından 1’inin kazanılabilmesi gerekirdi.

Ankaraspor sezonun geri kalanında tabiri caizse mehter takımı gibi iki ileri bir geri gidecek şekilde performans gösteriyor. Orta sıralarda kalmayı hedefleyen Mavi Beyazlı takım adına bu hedefin gerçekleşebilmesi ihtimali düşük değil.

Nitekim Başkent temsilcisinin aldığı 10 beraberlik de biraz bu politikanın göstergesi. Ankaraspor’un aldığı 10 beraberlik Turgutluspor ile birlikte ligin en çok beraberlik yaşayan takımı olunmasını sağlıyor. 3 puanı kaybetmemek adına 2 puanı kaybetmeye razı olan Ankaraspor, şimdikinden çok daha iyi performans gösterebilecek potansiyele sahip bir takım ancak belki de Başkent temsilcisinin biraz daha ligde zaman geçirmesi ve dinamikleri daha rahat algılayabilmesi gerekiyordur.