Ankaraspor ve Tarihindeki Rekor Transferleri

21 Mart 1978’de Başkent’te kurulan Ankaraspor, o günden bugüne değin birçok değişiklik yaşadı, badireler atlattı ve takıma çok önemli isimleri kattı.

Mavi beyazlı renkleriyle şu anda TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden teknik direktör İlker Püren yönetimindeki takımımız, tarihsel kimliğinden ve başarılı günlerinden uzakta bir görüntü çiziyor.

Zira bu takım bir dönemlerde Spor Toto Süper Lig’de fırtınalar estiriyor ve hatta Avrupa kupalarında Ankara ve Türkiye’yi temsil ediyordu.

Şimdiden bakıldığında o günlerin üstünden çok zaman geçmiş gibi gözükse de yaşı yeten taraftarların içinde bir yerlerde Ankaraspor’un bir gün mutlaka o günlere döneceğinin umudu yaşıyor.

Geri Dönüşün Formülü Basit

Mavi beyazlı Ankara temsilcimizin o günlere nasıl döneceğinin formülü ise aslında teoride çok basit. Her ne kadar ülkemiz futbol ikliminin pratiklerinde -ne yazık ki- imkansız gibi gözükse de aslında tüm futbol kulüpleri için reçete belli.

Özkaynaktan oyuncu yetiştirilmesi, sürdürülebilir mali yönetim ve akılcı, uzun vadeli sportif kararlar. Elbette bunlarla birlikte Türk futbolunda taraftarların ve hatta medyanın en sevdiği mesele olan “transferler” de önemli yer tutuyor.

Geçmişte çok akılcı bazı transferler yaparak büyük karlar elde eden Ankaraspor’un birçok oyuncusundan çok güzel bir şekilde kar attığı hala hafızalarda taze. Ancak belki o isimler arasında unutulanlar vardır diyerek, bu yazıda size Ankaraspor tarihinin en yüksek getirili oyuncu satışlarını listeleyelim istedik.

Listede takımımızda çok iyi performanslar gösteren bazı isimleri görmek sizi, geçmiş başarılı zamanlara yönelik güzel bir yolculuğa sürükleyebilir.

Ankaraspor Çok Önemli Gelirler Elde Etti

Mavi beyazlı Başkent ekibimizin tarihindeki en yüksek gelirli oyuncu satışı bundan birkaç yıl evvel gerçekleşmişti.

2016 – 2017 futbol sezonunda kulübümüz 24 yaşındaki bir Senegalli’yi Bodo Glimt takımından 350 bin Euro bedelle transfer etmişti. O dönemler Osmanlıspor ismiyle mücadele eden camiamızda gösterdiği performansla kısa sürede büyük takdir toplayan bu isim Badou Ndiaye idi.

Yaklaşık 2 sezon Başkent ekibimizde forma giydikten sonra Galatasaray takımı, Badou Ndiaye için kapıyı çaldı ve kulüp tarihimizin rekorunu kıracak transferi gerçekleştirdi. Bu transferden kasamıza giren rakam 7.5 milyon Euro oldu.

Badou Ndiaye’nin transferinden kazanılan bu gelirin öncesinde kulüp rekoru bir yerli oyuncumuza aitti. Bu sefer parayı veren ve transferi gerçekleştiren kulüp İstanbul’un bir başka büyük takımı Fenerbahçe olmuştu.

Özer Hurmacı için Spor Toto Süper Lig 2009 – 2010 Sezonu’nda ödenen bedel 4.5 milyon Euro idi ve bu bedel o zamanlar için çok tatmin edici bir paraydı.

Şimdilerde İstanbul Başakşehir formasıyla kariyerini başarılı bir şekilde sürdürmekte olan Serdar Gürler ise, Ankara camiamızın tarihinde en çok gelir elde ettiği üçüncü isim olmuştu.

2018 – 2019 sezonundaki bu transferin bir başka önemi ise, tarihimizde La Liga seviyesindeki bir lige gönderdiğimiz bir futbolcumuzun Avrupa’ya açılmasını sağlamamızdı. Kulübün kasasına bu transferden 2.5 milyon Euro girmişti.