Ankaraspor Varlık Gösteremedi

TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde son haftalarda iyi bir çıkış yakalayan Ankaraspor, ligin 1 hafta ertelemeli olarak oynanan 30’uncu haftasında Play-Off hedefinde kritik rol oynayacak bir maç oynadı. Sivas Belediyespor deplasmanında iyi bir performans göstermekten uzak kalan Başkent temsilcisi, sahadan 2-0’lık mağlubiyetle ayrılarak bundan önceki haftalarda yaptığı işleri değersiz kılma riskine girmiş oldu.

Risk Durumu

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaraspor, genel olarak vasat bir performans sergilediği ligde son haftalarda iyi bir çıkış yakalamış ve üst üste 5 maçtan mağlubiyet yüzü görmeden ayrılmıştı.

Başkent temsilcisi için bu yükselişin bir anlamı da tekrardan Play-Off hedeflerini düşünebilmek ve buna zemin hazırlayabilmekti. Ancak bir hafta ertelemeli olarak oynanan 30’uncu hafta müsabakasında Sivas Belediyespor’a 2-0 mağlup olan Mavi Beyazlı takım kötü bir mağlubiyet almış oldu.

Ligin üst sıralarıyla arasındaki puan farkını eritebilmek adına önem taşıyan maçın iki yarısında da iyi bir performans ortaya koyamayan Ankara ekibi, maçın son diliminde yediği 2 golle sahadan 2-0 mağlup ayrıldı.

Hem gol bulamayan hem de son 15 dakikada kalesini koruyamayan Ankaraspor’un bu maçtan galibiyetle ayrılmayı hak ettiğini söylemek gerçekçi olmaz. Takımın 5 maç aradan sonra mağlup olmuş olması da aslında yükselen vitesin nasıl düşürüldüğünü kanıtlayan durumlardan biri oldu.

Ankaraspor adına bu kötü mağlubiyetin geride bırakılması ve gelecek maçlarda bu maçtan çıkartılacak derslerin hatırlanması gerekecek. Sivas Belediyespor ise birçok rakibinin puan kaybettiği haftada Ankaraspor gibi formda bir takım karşısında ne yaptıysa bundan sonraki maçlarda da onu uygulamalı.

Bir Sınav Daha

Aldığı mağlubiyetle birlikte 30’uncu haftayı 43 puanla geçen Ankaraspor, 31’inci hafta müsabakasında kendi sahasında Bayburt Özel İdare takımını misafir edecek. Bununla birlikte tıpkı Sivas Belediyespor maçı gibi bu maçın da Ankaraspor’un kendi seviyesini ölçebilmek adına kritik bir sınav olacağını dile getirmekte fayda var.

Bayburt temsilcisi 48 puanla Ankaraspor’un 2 sıra üstünde 8’inci sırada yer alıyor. Bu bağlamda iki takım arasında oynanacak maçtan çıkacak sonuç Ankaraspor’un geriye kalan dönemde hedefinin nasıl şekilleneceğini de belirleyebilir.

Son tahlilde bakıldığında Ankara temsilcisi adına planlamaların gelecek sezona dair yapılması çok daha gerçekçi duruyor. Takımın Sivas Belediyespor karşısında oynadığı maçtan pozitif bir sonuçla ayrılması durumunda ilk 5’te yer alabilmek adına daha iyi bir şansı olabilirdi ancak bu senaryo gerçekleşmedi.

Pek tabii matematiksel şans devam ettikçe İlker Püren’in öğrencileri de o şansı kovalamayı isteyeceklerdir ancak bu gibi maçlarda iyi işler çıkartamadıktan sonra bu kadar çetinleşen bir atmosferde başarı şansı pek fazla olmuyor.

Bu bağlamda Ankara ekibinin gelecek sezona dair planlamaları yapması ve gelecek sezon nasıl bir kadroyla nasıl bir taktikle sahaya çıkacağını oluşturması daha anlamlı olabilir.