Beşiktaş Galibiyetle Başladı

Geride kalan sezonda Türkiye Kupası’nda finale çıkmasına rağmen Sivasspor karşısında direnemeyen Kayserispor, yaz transfer döneminde yasaklı olduğu için ekleme yapamadığı 2022/2023 sezonuna resmen giriş yaptı. 6 Ağustos Cumartesi günü oynanan müsabakada Beşiktaş’a konuk olan Kayseri temsilcisi, oldukça ciddi fırsatlar yakaladığı maçta 10 kişi kalmasına rağmen iyi direndi. Bununla birlikte maçın kaderini belirleyen Beşiktaş’ın sihirbazı Rachid Ghezzal’ın ayağından hem de 90+6’ncı dakikada geldi ve müsabaka ev sahibi ekibin 1-0’lık üstünlüğüyle sona erdi. 

Büyük Çaba

Geride kalan sezon Süper Lig’de beklentilerin altında kalan bir performans ortaya koyan Kayserispor adına asıl önemli olan taraf Türkiye Kupası’ydı. Kırmızı Sarılı ekip bu bağlamda çok emek verdi ancak final müsabakasında Sivasspor karşısında direnmeyi başaramadı. 

Bununla birlikte verilen emeğin içerisinde maddi külfet de söz konusuydu. Nitekim Kayseri temsilcisi takıma gelen transfer yasağını kaldıramadı ve geçmiş sezonda takımdan ayrılan isimlerin yerine birini ekleyemedi.

Oyuncuların bu bağlamda nasıl bir performans sergileyecekleri merak konusuydu. Nitekim 2022/2023 sezonunda oynanan Beşiktaş-Kayserispor müsabakası taraftarları memnun etmiş ancak sonucuyla da üzmüş olmalı.

6 Ağustos tarihinde İstanbul’da oynanan müsabakada her iki ekip de önemli fırsatlar yakalarken, Kayserispor dev rakibinin savunmadaki zaaflarını değerlendirmede oldukça mahirdi. Ancak bu fırsatları gole çevirmek konusunda eksik kalan Kayseri temsilcisi, Karimi’nin gördüğü çift sarı kart nedeniyle maçın ikinci yarısının büyük bir kısmında 10 kişiydi.

Buna rağmen Beşiktaş kalesini zorlayan Kayserispor, Beşiktaş’ın da 10 kişi kalmasıyla birlikte bir nebze daha rahatlayabilirdi ancak işler öyle olmadı.

Beşiktaş’ın ataklarını sıklaştırdığı anlarda sahneye yıldız oyuncusu Rachid Ghezzal çıktı ve attığı güzel golle maçın skorunu da belirledi. Beşiktaş sahadan 1-0 galip ayrılarak ilk maçından zor da olsa 3 puanla ayrılmayı başarırken, Kayserispor 3 puan hayallerini bir sonraki haftaya bırakmış oldu. 

Kayserispor bir sonraki hafta kendi sahasında ligin yeni ekiplerinden İstanbulspor’u konuk edecek. Beşiktaş ise Alanyaspor deplasmanında 3 puan arayarak bir galibiyet serisi yakalamayı hedefleyecek.

Sezonun En Başı

Beşiktaş ile Kayserispor arasında oynanan müsabakada klasik sezon başlangıcı etkisi olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Ev sahibi ekip önemli eklemeler yapmış olmasına rağmen tam olarak oyunu oturtamamışken, Kayserispor tarafında da hem transfer yasağının hem de sezon başlangıcı etkisinin görüldüğü netti. 

İki takımın da zamana ihtiyacı olduğu kesin. Ancak bu noktada Kayserispor Teknik Direktörü Çağdaş Atan’ın işi çok daha zor olacak. Zira Beşiktaş’ın bu müsabakada bir hayli aksayan savunmasına eklemeler yapacağı biliniyor ancak Kayseri ekibi için bu ihtimalin gerçekleşmesi mümkün değil.

Bu bağlamda Çağdaş Atan’ın bir müddet daha çalışmalarını yoğunlaştırması gerekiyor. Genç teknik adamın şu ana kadar oluşturduğu oyun ve strateji ise Beşiktaş’ı zorladığına göre her ekibi kesinlikle zorlayacaktır.