Ankaraspor’un Lisansının Geri Verilmesinin Yıl Dönümü

Bu sezon PTT 2. Lig’de mücadele etmiş olan ve ligi 9. olarak bitirmiş olan Ankaraspor için bugün önemli bir günün yıl dönümü. 5 Ağustos 2010 tarihinde Ankaraspor, aynı ligde mücadele ettiği Ankaragücü Kulübü ile arasındaki ilişkinin, sportif rekabeti engelleyici, müsabakaların ve ligin dürüstlüğünü, kamuoyunun ligin dürüstlüğüne ilişkin algısını zedeleyecek nitelikte olması iddialarıyla mavi beyazlı ekibin lisansının iptal edilmesi süreci başlamıştı. En nihayetinde ise TFF, 29 Haziran 2011’de Ankaraspor’un ihraç kararını kaldırarak liglere geri dönmesini sağladı.

TFF statüsünün 18. ve 76. maddeleri ile kulüp tescil talimatının 17. maddesine aykırılıktan futbol disiplin talimatının 45/1. maddesi uyarınca, konuyla ilgili uluslararası kural ve kabullerde belirlenmiş olan ölçütler de dikkate alınarak Süper Lig’in bir alt ligi olan 1. Lig’e düşürülmüştür.

Kulüp, bu karardan sonra ligden düşürülme kararının iptal edilmesi istemiyle TFF aleyhine dava açmıştır. TFF kulüpten davasını geri çekmesini istemiş ancak kulüp bu isteği reddetmiştir. Bunun üzerine 5 Ağustos 2010 tarihinde TFF kulübün lisansını iptal etmiş ve kulübü tüm liglerden ihraç etmiştir.

Ankaraspor’un İhraç Kararı Sonrası Başına Gelenler

Başkent kulübü, tüm profesyonel ve amatör liglerden ihraç edilirken, eski adıyla Bank Asya Birinci Lig’den 2010/2011 sezonu için 2 takım küme düşecek. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamalar sonucunda Ankaraspor, TFF nezdindeki taahhütlerine uymadığı ve Süper Lig’den eski adıyla Bank Asya 1. Lig’e düşürülmesine ilişkin PFDK kararını onaylayan Tahkim Kurulu kararı kesin olmasına rağmen bu karar aleyhine dava açtı.

TFF düzenlemelerini ciddi ve sürekli bir şekilde ihlal etti. Ayrıca TFF üyeliği de askıya alınan Ankaraspor, eski adıyla Bank Asya 1. Lig de dahil olmak üzere hiçbir kategoride müsabakalara iştirak edemeyecekti. Fikstür uyarınca Ankaraspor ile maçı olan takımlar, o haftayı karşılaşma oynamadan geçirecekti. Bu uygulama 2010-2011 sezonunda Ankaraspor’un faaliyet göstermeyi planladığı A2 Ligi ve diğer tüm alt yaş liglerinde de geçerli olacaktı.

Ve Böyle Geri Alındı

Şike teşvik davası kapsamında küme düşürme yerine puan silme cezasının uygulanması için UEFA ile görüşen ve bu konuyu 26 Ocak’taki Olağanüstü Genel Kurul’da kulüp delegelerinin oyuna sunacak Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) yeni bir ‘Ankara’ krizi bekliyordu.

2009’da MKE Ankaragücü Kulübü ile arasındaki ilişkinin, ‘sportif rekabeti engelleyici, müsabakaların ve ligin dürüstlüğünü zedeleyecek nitelikte olması’ nedeniyle eski adıyla Bank Asya 1. Lig’e düşürülen Ankaraspor, TFF’ye yaptığı itirazdan olumlu sonuç alamayınca 26 Ocak’taki genel kurulda hakkını aramıştı.

Ankaraspor, küme düşürüldükten sonra kararın iptali için TFF aleyhine dava açmıştı. Federasyon ise bu isteğin geri çekilmesini talep etmişti. TFF’nin talebini reddeden Başkent ekibi, federasyon tarafından tüm liglerden ihraç edilmişti. TFF’nin 29 Haziran 2011 tarihinde yaptığı genel kurulda, Ankaraspor’un davayı geri çekmeyi kabul etmesinin ardından Başkent temsilcisinin eski adıyla 1. Lig’de devam etmesi kararı alınmıştı.