Ankaraspor’un Avrupa Turu 2016/2017 Sezonu

Şu sıralar TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta orta sıralarda mücadele eden Ankaraspor, siyasetin kulüp üzerinde çok etkin olduğu ve takımın Osmanlıspor olarak adlandırıldığı dönemde tarihinin en büyük başarısını yakalamıştı. Başkent temsilcisi 2015/2016 sezonunda gösterdiği başarılı performans neticesinde UEFA Avrupa Ligi’ne katılmış ve kimsenin beklemediği bir Avrupa mücadelesi vermişti.

Kaybolan Yılar

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaraspor, bir dönem Ankara siyasetinin büyük önem verdiği bir kulüptü ve bu durum sonradan zarar yaratmış olsa da 2015/2016 ve 2016/2017 sezonlarında takımın tarihi başarılar yakalamasını sağladı.

2015/2016 sezonunda Mustafa Reşit Akçay yönetiminde başarılı bir performans sergileyerek 5’inci sıraya yerleşen Ankaraspor, o dönem takımın adı Osmanlıspordu, 2016/2017 sezonunda UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme Turlarına katılma hakkı kazanmıştı.

İkinci eleme turundan katıldığı UEFA Avrupa Ligi’nde sırasıyla Zimbru, Kalju FC ve Midtjylland’ı eleyerek grup aşamalarına katılmaya hak kazanan Başkent ekibi için bu performans üstün bir başarı anlamına geliyordu.

Bununla birlikte 2016/2017 sezonunda Avrupa’yı kasıp kavuran bir Ankaraspor söz konusuydu ve takım grup aşamasında da şahane bir performans sergiledi. L Grubunda Steaua Bükreş, Villareal, ve Zürih ile eşleşen Ankaraspor, kimsenin tahmin bile edemeyeceği bir iş çıkardı.

3 galibiyet, 1 beraberlik ve 2 mağlubiyet alarak topladığı 10 puan sayesinde gruptan lider olarak çıkmayı başaran Ankaraspor, Avrupa basınının da gündemine oturmuştu. Play-Off turuna direkt olarak adını yazdıran Başkent ekibi, bu turda Yunanistan temsilcisi Olympiakos’a elendi ancak turnuvanın en büyük sürprizlerinden birisi olarak nitelendirildi.

Pahalıya Patlayan

Bugünlerde iyiden iyiye açılan makas o zamanlar daha dardı ancak Türk takımlarının Avrupa temposundan olumsuz etkilenme alışkanlığı yine mevcuttu. Ankaraspor da nitekim bu senaryoyu yaşadı ve Avrupa Ligi nedeniyle yaşadığı yorgunluğu Süper Lig’de oynadığı maçlara yansıtmaktan kurtulamadı.

Bir önceki sezon 5’inci olarak tamamladığı ligde bu başarının mimarı olan Mustafa Reşit Akçay ile 2016/2017 sezonunun 25’inci haftasında yollarını ayıran Ankara ekibi, aradığı teknik direktörü de bir türlü bulamadı. 26’ıncı hafta itibariyle Hamza Hamzaoğlu ile çalışmaya başlayan Ankaraspor, sezonun sonuna kadar Hamza Hoca ile yola devam etti ancak takım ciddi bir düşüş yaşadı.

Ligde oynadığı son 6 hafta maçında sadece 1 gol atabilen ekip, 5 mağlubiyet ve 1 beraberlik alabilmişti. 34 maçta 9 galibiyet, 11 beraberlik ve 14 mağlubiyet alan Ankaraspor, 38 puan toplayabildi ve ligi 13’üncü sırada tamamladı.

Bir sonraki sezon yapılan yanlış tercihler, teknik direktör konusunda yaşanan istikrarsızlıklar ve daha fazlası Ankaraspor’un 2 sezon içerisinde Avrupa’ya gitmeye hak kazanan bir takımdan küme düşen bir takım haline gelmesine neden oldu.

Takımın arkasındaki siyasi güç de el değiştirdi ve Ankaraspor sonra tekrardan küllerinden doğmak adına kollarını sıvadı.