Ankaraspor’da Teknik Direktör Performansları

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta gösterdiği performansla taraftarlarını uğrattığı kadar kendisi de hayal kırıklığına uğrayan Ankaraspor, bu nedenle çok sık teknik direktör değişikliğine gitti. Sezon içerisindeki 3’üncü teknik direktörüyle çalışmaya devam eden Başkent temsilcisi, son teknik direktörü İlker Püren ile birlikte aradığını bulmuş gibi görünüyor.

Değişikliğin Getirdikleri

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta vasatı aşmak konusunda oldukça sıkıntılı dönemler geçiren Ankaraspor adına teknik direktör değişikliği sezonu oldu.

Başkent temsilcisi bir dönem fırtınalar estirdiği Süper Lig’e geri dönebilme mücadelesinde istediği performansları ve verimi bir türlü alamadığı için çareyi genel olarak teknik direktör değiştirmekte buldu.

Bu durum ister istemez geçiş süreçlerinde takımı etkilese de en azından şu anlık aranan teknik adam bulunmuş gibi görünüyor.

Sezona Ankara ekiplerinin yakından tanıdığı bir teknik direktör olan Taner Taşkın ile başlayan Ankaraspor, tecrübeli teknik adamla sadece 8 hafta sahaya çıktı. Bu 8 maçta 4 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet alan Mavi Beyazlı takımda ayrılığı getiren maç Turgutluspor karşısında oynanan ve 4-3 mağlup olunan maç oldu.

Taner Taşkın’dan alınan görev Özcan Kızıltan’a devredildi ancak Kızıltan dönemi de Ankaraspor adına pek başarılı geçmedi. Tecrübeli teknik adamla sahaya çıkılan 13 maçta Ankaraspor 6 galibiyet 4 beraberlik ve 3 mağlubiyet aldı. 1.69 puan ortalaması tutturan 62 yaşındaki teknik adamla çok kısa çalışan Ankaraspor, son olarak İlker Püren’i takımın başına getirdi.

Genç Teknik Adam

Diğer iki selefine göre çok daha genç bir teknik direktör olan İlker Püren, 38 yaşında bir futbol adamı olarak Ankaraspor’un başına geçti.

Ankaraspor’un mu hedefleri değişti yoksa İlker Püren’e duyulan güvenin başka bir sebebi mi var bilinmez ancak genç teknik adamdan istenen performans alınamamış olmasına rağmen takım çok daha huzurlu bir görüntü sergiliyor.

2007/2008 sezonundan bu yana futbolun içerisinde yer alan ve birçok farklı teknik adamla çalışmış olmasına rağmen genel anlamda Osman Özköylü’nün yardımcılığını yapan İlker Püren, tam bir Ankara teknik direktörü denebilir.

Manisa FK başında hiç maça çıkmadan ayrıldığı teknik direktörlük görevi bir kenara bırakılacak olursa, ilk önce Ankaragücü’nde yardımcı koçluk yapan 38 yaşındaki teknik adam, sonrasında Ankara Keçiörengücü’nde uzun soluklu sayılabilecek bir tecrübeye imza attı.

Başkent’in bir diğer temsilcisinin başında 43 maça çıkan Püren, bu maçlarda 1.44’lük puan ortalaması tutturmuştu. Sezon başında takımdaki görevinden ayrılan Püren yaklaşık 2.5 aylık bir süreçten sonra Ankaraspor’un başına geçti.

Ankara ekibi ile 10 maçta sahaya çıkan genç teknik adam bu maçlarda 3 galibiyet, 4 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak 13 puan topladı ve 1.30 puan ortalaması tutturdu. Kızıltan’ın 1.69’a rağmen takımdan gönderilmesine bakıldığında bu senaryoda İlker Püren’in şanslı sayılması gerektiğini dile getirmek yanlış olmaz.